Kiekvienais metais gimnazijos pradinukai pasidžiaugia rudeniu, jo gėrybėmis, dalyvauja šventiniuose renginiuose. Šiais metais rudenėlį minėjome kitaip. Nutarėme aplankyti  mūsų mieste agronomo Jono Valaičio  visai neseniai įkurtą „Bulvės“ muziejų. Labai smagu pasigirti, kad mūsų mokiniai buvo pirmieji naumiestiečiai, šio muziejaus lankytojai.  Visus atvykusius maloniai pasitiko šeimininkas Jonas prie paminko bulvei, kuris padarytas iš dzūkiško ąžuolo. Ant muziejaus sienų puikios nuotraukos, vaizduojančios bulvininkystės darbus.  Mokiniai susipažino su bulvių sodinimo ir auginimo ypatumais, jų veislėmis, gražiais pavadinimais,  bulvių draugais ir kenkėjais. Buvo prisiminta ir prieš keletą metų vykusi“Bulvynės“ šventė,  kurią priminė nuotraukos. Jose  vaikai atpažino savo tėvus ir kaimynus.

          Antrame muziejaus aukšte šeimininkas pirmiausia pakvietė prie lango, pro kurį atsiveria pasakiškai gražus vaizdas į rudenėjančią` Širvintą. Ant sienų sukabinti laimės simboliai – mūsų apylinkių laukuose surinktos arklių pasagos. Visiems leido prisiliesti prie pasagėlės, kad laimę parsineštų į savo namus. Vaikams parodė  arklio pakinktus, kurie ypatingai patvarūs ir minkšti, nes padaryti iš dramblio odos. Visi labai nustebo sužinoję, kad geras žirgas dabar kainuoja 50 000 ir daugiau eurų. Visiems labai patiko, kai senoviškomis  svarstyklėmis Jonas svėrė vaikus.

          Išėję į lauką mokiniai matė žemės apdirbimo įrankius: žagres, plūgus, akėčias, bulvių kasimo mašiną ir kitas priemones. Džiugiai nustebino bulvių „patranka“ir jos šoviniai – bulviukai.  Bandymų sklypeliuose mokiniai matė įvairių  veislių bulvių. Jos skyrėsi ne tik pavadinimais, bet ir kiekiu, spalva, dydžiu, forma. Viena rūšis dar bevardė, todėl visi turėjo galimybę jai rinkti vardą. Vyko balsavimas. Štai kokius vardus išrinko pradinukai: Veronika, Alma, Kugė, Mikė, Romerija, Rožė.

          Visi vardino mėgiamus patiekalus iš bulvių. Neįtikėtina, bet sužinojome, kad net saldainių gamyboje jos naudojamos! Koks maistas, padarytas iš bulvių, yra mėgstams beveik visų vaikų? Taip, tai bulvių traškučiai. Po maišelį jų Jonas padovanojo kiekvienai apsilankiusiai klasei.

          Pasidarę po keletą gražių foto padėkojome svetingam vienintelio Lietuvoje ir Europoje bulvei skirto muziejaus šeimininkui už įdomias ekskursijas pradinių klasių mokiniams.   „Jei rasit akmenėlį, panašų į bulvę, atneškit ir padovanokit muziejui“, atsisveikindamas paprašė šeimininkas.

          Koks rudens paminėjimas be vaišių? Visų pradinių klasių mokinių vardu dėkoju buvusiam mūsų gimnazijos mokiniui, dabar jaunąjam ūkininkui, Mindaugui Valaičiui, kuris maloniai atsiliepė į mūsų prašymą ir padovanojo du maišus didžiulių bulvių, iš kurių mūsų šeimininkės iškepė 100 porcijų kugelio, kurį su malonumu suvalgė pradinukai. Štai kokia išskirtinė šių metų pradinukų Rudens šventė!

 

Autorius: Laimutė Gončaruk, pr. kl. mokytoja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button